Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Domuz Böbreği Nakli Sonucunda Yaşanan Olay

  Domuz böbreği nakli sonucunda yaşanan olay, tıp dünyasında büyük yankı uyandırdı. Bu olay, organ nakli alanında yeni bir dönemi başlatabilir.

  Domuz böbreği nakli sonucunda

  Massachusetts genel hastanesinde Mart ayında 62 yaşındaki Richard Slayman, domuzdan alınan böbrekle nakil ameliyatı geçirdi. Cerrahlar, domuz böbreğinin en az iki yıl dayanabileceğini belirtmişti. Ancak ne yazık ki, cumartesi günü ailesi ve hastane yetkilileri tarafından yapılan açıklamada Slayman’ın hayatını kaybettiği duyuruldu. Massachusetts nakil ekibi, genetiği değiştirilmiş domuz böbreğinin ölümüne sebep olmadığını belirtirken, ailesine başsağlığı dileklerini iletti.

  Slayman’ın Nakil Serüveni

  Slayman, yedi yıl boyunca diyalize girdikten sonra 2018’de insan böbreği nakli olmuştu. Ancak beş yıl sonra bu böbreğin iflas etmesi üzerine tekrar diyalize başlamıştı. Komplikasyonlar artınca doktorları, domuz böbreği naklini önermişlerdi.

  Aile ve Teşekkürler

  Slayman’ın ailesi, doktorlara teşekkür ederek, “Ksenotransplantasyona öncülük eden çabalar, ailemize Rick’le birlikte yedi hafta daha kazandırdı. Bu süre zarfında edinilen anılar, akıllarımızda ve kalplerimizde kalacak” dedi. Aile, Slayman’ın umut verici bir örnek olduğunu belirterek, binlerce insanın hayatta kalması için umut sağlamak amacıyla nakil olduğunu vurguladı.

  İlk Canlı Hastaydı: Slayman, hayvan hücre, doku ya da organlarının insanlara nakledilmesi olan “ksenotransplantasyon” tedavisini uygulayan ilk canlı kişiydi.

  Diğer Olaylar: ABD’de Maryland’daki bir hastanede, domuz kalbi nakli yapılan David Bennett ve Lawrence Faucette gibi hastalar da ameliyat sonrası hayatlarını kaybetmişlerdi.