Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kanunu Kabul Edildi

  Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kanunu, Türkiye’nin dış ilişkilerini desteklemek ve güçlendirmek amacıyla kabul edildi. Kanunun detayları ve etkileri hakkında bilgi alın.

  Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

  Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kurulmasına İlişkin Kanun Kabul Edildi

  TBMM Genel Kurulu’nda, Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kurulmasına İlişkin Kanun kabul edildi. Yeni kanun, Dışişleri Bakanlığının hizmet kalitesini artırmayı hedefliyor.

  Vakfın Yetkileri

  Kanuna göre kurulan vakfa, bakanlığın her türlü taşınır ve taşınmaz alma, kiralama, inşa etme yetkisi veriliyor. Vakıf, taşınmazların kullanımını lüzum gördüğünde kısmen veya tamamen bakanlığa bırakabilecek, araç alıp kiralayabilecek ve gerektiğinde tahsis etme imkanına sahip olacak.

  Vakfın Yönetimi

  Vakfın mütevelli heyeti başkanı Dışişleri Bakanı olacak. Heyette bakanlık mensuplarından oluşan 5 kişi bulunurken, geri kalan 5 kişi büyükelçiler, üst seviyede görev alanlar, akademisyenler ve iş dünyasında tecrübeli kişiler arasından seçilecek.

  Denetim ve Gelir Kaynakları

  Vakfın faaliyetleri ve hesapları, mütevelli heyeti başkanı adına Denetleme Kurulu tarafından denetlenecek. Vakfın gelirleri arasında bağışlar, devlet iç borçlanma senetleri, hisse senetleri ve eğitim kurumlarından elde edilen gelirler yer alacak.