Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Dış Ticaret Endeksi Değerlendirmesi

  Dış Ticaret Endeksi, ülkenin dış ticaret performansını ölçmek için kullanılan önemli bir göstergedir. Bu değerlendirme raporu, endeksin güncel durumunu ve geleceğe yönelik tahminleri ele alıyor.

  Dış Ticaret Endeksi, ülkenin

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2024 yılı Mart ayı Dış Ticaret Endeksleri’ni açıkladı. Buna göre, ihracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret haddi, bir önceki yıla kıyasla 0,5 puanlık bir artışla 87,2 olarak gerçekleşti.

  İhracat Birim Değer Endeksi

  İhracat birim değer endeksi Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 azaldı. Endeks içinde gıda, içecek ve tütünde yüzde 0,6 artış, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 2,3 azalış, yakıtlarda yüzde 2,3 artış, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 1,9 azalış görüldü.

  İhracat Miktar Endeksi

  İhracat miktar endeksi Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 azaldı. Gıda, içecek ve tütünde yüzde 2,3 artış, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 9,0 azalış, yakıtlarda yüzde 30,8 artış, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 4,0 azalış yaşandı.

  İthalat Birim Değer Endeksi

  İthalat birim değer endeksi yüzde 2 azaldı. Gıda, içecek ve tütünde yüzde 7,7 azalış, yakıtlarda yüzde 3,4 azalış, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 5,1 azalış, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 3,1 azalış gözlendi.

  İthalat Miktar Endeksi

  İthalat miktar endeksi yüzde 4,4 azaldı. Gıda, içecek ve tütünde yüzde 19,5 azalış, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 6,6 azalış, yakıtlarda yüzde 2,6 azalış, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 1,5 azalış yaşandı.