Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen’den Ukrayna’ya Verilen Silahlar Açıklaması

  Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Ukrayna’ya verilen silahlar konusunda açıklamalarda bulundu. Frederiksen’in Ukrayna politikasındaki tutumu hakkında detaylar burada.

  Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen,

  Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Ukrayna’ya verilen Danimarka silahları konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg‘in, müttefik ülkelerce Ukrayna’ya tedarik edilen silahların Rusya topraklarını vurmak için kullanılabilmesi gerektiği yönündeki sözlerine atıfta bulunan Başbakan Frederiksen, “Ukrayna’ya hibe ettiğimiz silahları, uluslararası hukuka uygun olduğu takdirde Ukrayna dışında da yani Rus hedefleri üzerinde kullanabilirsiniz.” açıklamasını yaptı.

  NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in Silah Kullanımı Talebi

  Stoltenberg, “The Economist” dergisine verdiği demeçte, “Ukrayna’ya silah sağlayan müttefik ülkelerden, NATO silahlarının Rusya’daki askeri hedefleri vurmak üzere kullanılmaması konusundaki kararlarını geri çekmesini istemesi” konusunda tartışmalara yol açmıştı.

  NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, bugün Avrupa Birliği (AB) Savunma Bakanları Toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, Ukrayna’da devam eden çatışmanın “bir saldırı savaşı” olduğuna dikkat çekmiş ve “Rusya başka bir kıtaya saldırmış, başka bir ülkeyi işgal etmiştir. Ukrayna’nın da ulusal hukuka göre kendini savunma hakkı ve meşru müdafaa hakkı vardır. Buna Ukrayna dışındaki hedefleri, Rusya’daki askeri hedefleri vurmak da dahildir” ifadelerini kullanmıştı.

  Stoltenberg, müttefik ülkelerden tedarik edilen silahların Rus topraklarını vurmak için kullanılmasına izin veren ülkeler tarafından karar verildiğine işaret ederek, bazı müttefiklerin bu doğrultuda silahların kullanılmasına kısıtlama getirirken bazılarının ise getirmediğini belirtmiş ve kısıtlamaların yeniden değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamıştı.