Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Çin’de Yeni Yuan Kredilerinde Düşüş Trendi

  Çin’de yeni yuan kredilerindeki düşüş trendi inceleniyor. Ekonomi uzmanları bu gelişmenin nedenlerini ve olası etkilerini değerlendiriyor.

  Çin'de yeni yuan kredilerindeki

  Yeni Yuan Kredilerinde Düşüş

  Çin Merkez Bankası’nın (PBoC) verilerine göre, nisan ayında bankaların verdiği yeni yuan kredilerinin toplamı 730 milyar yuan (yaklaşık 101 milyar dolar) oldu. Nisan ayında beklentilerin üzerinde düşüş kaydeden yeni yuan kredileri, Temmuz 2023’ten bu yana en düşük seviyeye geriledi. Yeni yuan kredileri, ocakta 4,92 trilyon yuana (yaklaşık 680 milyar dolar) çıkarak bugüne kadarki en yüksek aylık seviyeye ulaşmıştı.

  Toplam Finansman Eksiye Düştü

  Banka kredileri, borç tahvilleri ve hisse senedi fonlarından oluşan toplam finansman, nisanda eksi 200 milyar yuana (27,7 milyar dolar) gerileyerek Kasım 2018’den bu yana ilk kez eksiye düştü. Nisan ayında geri ödenenden çok daha az hazine bonosu satılması düşüşte etkili oldu.

  Kredi Hacmini Genişletme Çabaları

  Çin’de merkezi hükümet, reel ekonomiyi destekleme çabaları kapsamında kredi hacmini genişletmeye yönelik adımlar atmıştı. Çin Merkez Bankası (PBoC), banka ve kredi kuruluşları için zorunlu karşılık oranlarını düşürmüş ve emlak kredileri için kredi faiz oranlarını indirmiştir.

  • Ayrıca “gölge bankacılık” adı verilen bankacılık sistemi dışındaki finansman araçlarında da azalma görüldü.
  • Reel ekonomiye yönelik toplam finansman ocakta 6,5 trilyon yuana (yaklaşık 900 milyar dolar) ulaşarak bugüne kadarki en yüksek aylık seviyeye çıkmıştı.
  • Hükümet, 2024 bütçesinde “ultra-uzun vadeli” devlet tahvilleri çıkaracağını bildirmişti.