Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping Sırbistan’ı Ziyaret Etti

  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Sırbistan’ı ziyaret etti. İki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesi ve iş birliğinin artması için önemli bir adım atıldı.

  Çin Devlet Başkanı Şi

  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve eşi Peng Liyuan, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a gerçekleştirdikleri ziyaret kapsamında Sırp yetkililer tarafından karşılandı. Ziyarette Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve eşi Tamara Vucic, Başbakan Milos Vucevic, Parlamento Başkanı Ana Brnabic, Dışişleri Bakanı Marko Djuric ve eski Cumhurbaşkanı Tomislav Nikolic de hazır bulundu.

  İki Ülke Arasındaki İlişkiler Güçleniyor

  Şi, ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, Çin ve Sırbistan’ın ortak çıkarlarını ve endişelerini desteklediklerini vurgulayarak, uluslararası adalet ve barışın teşvik edilmesine katkı sağladıklarını belirtti. Ziyaretin, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesine olanak tanıdığı ifade edildi.

  Güvenlik Önlemleri Alındı

  Çin Devlet Başkanı’nın ziyareti sırasında Sırbistan polisi yoğun güvenlik önlemleri aldı. Ziyaret sırasında Şi ve beraberindeki heyetin korunması için 3400 polisin görev yaptığı bildirildi. Şi’nin Sırbistan’daki temaslarının ardından Macaristan’a geçmesi planlanıyor.

  Ziyaretin tarihi olarak, NATO’nun 1999 yılında Kosova müdahalesi çerçevesinde Belgrad’daki Çin Büyükelçiliğini bombalamasının 25. yıldönümünü seçen Şi, bu tercihiyle önemli bir mesaj verdi. Şi, Sırp basını için kaleme aldığı makalede, Çin Büyükelçiliği’ne yapılan saldırıyı asla unutmayacaklarını vurgulayarak, Çin-Sırbistan dostluğunun halkların ortak hafızasında yaşayacağını belirtti.