Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Brezilya’da Rio Grande do Sul Eyaletinde Yaşanan Seller Felaketi

  Brezilya’nın Rio Grande do Sul eyaletinde yaşanan şiddetli seller felaketi, ülkeyi derin bir yasa boğdu. Eyalet genelindeki zararın boyutu her geçen gün artıyor.

  Brezilya'nın Rio Grande do

  Ülkenin güneyinde yer alan Rio Grande do Sul eyaletinde meydana gelen şiddetli yağışlar sonucu oluşan seller, ciddi can ve mal kayıplarına neden oldu. Eyalet Sivil Savunma yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, sellerde hayatını kaybedenlerin sayısı 137’ye yükselirken, kayıp 125 olarak belirlendi. Ayrıca, yaralı sayısı 756’ya çıktı ve sellerden etkilenen kişi sayısı 2 milyonu aştı. Yerinden edilenlerin sayısı ise 600 bini geçti.

  Açıklamada, hastanelerin doluluk oranının arttığı ve ek destek ihtiyacının olduğu vurgulandı. Şu anda arama kurtarma çalışmalarına katılan kişi sayısının 28 binden fazla olduğu bildirildi.

  Felaket Durumu Açıklaması

  Rio Grande do Sul Valisi Eduardo Leite, 3 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, henüz ulaşılamayan bölgeler bulunduğunu belirterek, “Yaşadığımız şu durum son derece istisnai bir durum. Bu, eyalet tarihinin en yıkıcı olayıdır.” dedi. Vali Leite, felaketin boyutu nedeniyle 180 gün boyunca “felaket durumu” ilan ettiklerini ve insanların tahliyesi için yoğun çaba sarf ettiklerini ifade etti.

  Felaketin etkilediği alanları ziyaret eden Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, bölgenin yeniden yapılandırılacağını belirtti.