Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Borsa ve Merkez Bankalarından Gelen Açıklamalar

  Borsa ve merkez bankaları hakkında son açıklamaları ve gelişmeleri takip edin. Ekonomi dünyasındaki en güncel haberleri ve analizleri burada bulabilirsiniz.

  Borsa ve merkez bankaları

  Borsa ve Sektör Performansı

  BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 20,83 puan artarak günü tamamladı. Toplam işlem hacmi ise 95 milyar lira olarak gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,63, holding endeksi ise yüzde 0,87 değer kazandı. Sektörler arasında en çok kazandıran yüzde 2,62 ile sigorta, en çok kaybettiren ise yüzde 3,63 ile spor sektörü oldu.

  Merkez Bankalarından Enflasyon ve Faiz Açıklamaları

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, Merkez Bankası İdare Merkezi’nde düzenlenen bir bilgilendirme toplantısında yılın 2. Enflasyon Raporu’nu paylaştı. Karahan, 2024 yıl sonu enflasyon tahminini 2 puan yukarı güncelleyerek yüzde 38’e çektiklerini belirtirken, 2025 ve 2026 tahminlerini sırasıyla yüzde 14 ve yüzde 9 seviyesinde koruduklarını açıkladı. İngiltere Merkez Bankası (BoE) ise politika faizini yüzde 5,25’te sabit tutma kararı aldı. BoE Başkanı Andrew Bailey, enflasyondaki düşüşe rağmen politika faizinde bir indirim planlarının olmadığını dile getirdi.

  Ayrıca, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek dönem adımlarına dair net sinyallerin beklendiği küresel piyasalarda, yarın yurt içinde sanayi üretimi ve iş gücü istatistikleri takip edilecek. Yurt dışında ise Japonya’da dış ticaret dengesi, İngiltere’de büyüme verileri, ABD’de tüketici güven endeksi ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı tutanakları piyasaların odağında olacak.

  Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 10.300 ve 10.400 seviyeleri direnç, 10.200 ve 10.000 puan ise destek konumunda bulunuyor.