Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Borsa ve İstihdam Verileri Değerlendirmesi

  Borsa ve istihdam verileri üzerine yapılan değerlendirme analizi ile ekonomiye dair önemli ipuçları elde edebilirsiniz. Borsa hareketleri ve istihdam rakamları arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için bu içeriği keşfedin.

  Borsa ve istihdam verileri

  BIST 100 Endeksi Günlük Değerlendirme

  Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 68,24 puan artarak günü tamamladı. Toplam işlem hacmi ise 118,3 milyar lira olarak gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,23 değer kazanırken, holding endeksi yüzde 0,18 değer kaybetti. Sektörler arasında en çok kazandıran yüzde 2,99 ile ticaret, en çok kaybettiren ise yüzde 3,75 ile spor sektörü oldu.

  ABD Tarım Dışı İstihdam Verileri

  ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verilerine göre nisan ayında 175 bin kişi istihdam edildi. Ancak beklentilerin altında gerçekleşen bu artışla birlikte işsizlik oranı yüzde 3,8’den yüzde 3,9’a yükseldi. Fed’in yakından takip ettiği ortalama saatlik kazanç da beklentilerin altında yüzde 0,2 artış gösterdi. İstihdam raporu, iş gücü piyasasında hafif bir soğuma olduğunu gösterdi ve Fed’in faiz indirimlerine yönelik beklentileri güçlendirdi.

  Haftaya İlişkin Önemli Gelişmeler ve Beklentiler

  Haftaya yurt içinde sanayi üretimi, iş gücü istatistikleri, hazine nakit dengesi; yurt dışında ise İngiltere Merkez Bankası faiz kararı, İngiltere’de büyüme verileri, Avro Bölgesi’nde ÜFE ve perakende satışlar, hizmet sektörü PMI, Japonya ve Çin’de dış ticaret dengesi gibi önemli veriler açıklanacak. Analistler, BoE’nin faizleri sabit bırakmasını beklerken haziranda faiz indirimlerine başlayabileceğini öngörüyorlar. Teknik analizde ise BIST 100 endeksinde 10.300 ve 10.400 seviyeleri direnç, 10.200 ve 10.100 seviyeleri ise destek konumunda bulunuyor.