Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Borrell’den Orta Doğu’daki Gelişmelere İlişkin Açıklamalar

  AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Orta Doğu’da yaşanan son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Borrell’in değerlendirmeleri ve öngörüleri.

  AB Dış İlişkiler ve

  Ulusal basında çıkan haberlere göre, Josep Borrell, İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares ile Madrid’de gerçekleştirdiği toplantı öncesinde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

  Borrell’den ABD’nin İsrail’e Silah Sevkiyatını Durdurma Kararına Tepki

  Borrell, ABD’nin İsrail’e silah sevkiyatını durdurma kararına ilişkin bir soruya, “Bombaların atılmasını engellemenin en iyi yolu, bombalara sahip olmamaktır.” şeklinde yanıt verdi.

  AB’nin Orta Doğu Konusundaki Tutumu Üzerine Borrell’den Değerlendirme

  Orta Doğu’da yaşanan olaylara karşı AB’nin “bölündüğü” yorumunu yapan Borrell, İspanya’nın pozisyonunda olmayan ülkelerin Birliğin kuruluş ilkelerine uymadığını ifade etti.

  Borrell’den Gazze İçin Harekete Geçmeyen AB Liderlerine Tepki

  Gazze’deki duruma müdahale etmeyen AB liderlerine yönelik sert bir eleştiri yapan Borrell, “Bazı Avrupalı meslektaşlarımız ‘Gazze’de çok fazla ölüm var, çok yazık!’ dediğinde sormaları gereken soru şudur: Kaç kişi çok fazla? Daha fazla ölüm olmadan harekete geçmek için kaç kişinin ölmesini beklemeliyiz?” ifadelerini kullandı.

  Filistin Devletinin Tanınması Konusundaki Gelişmeler

  Borrell, bazı AB ülkelerinin Filistin devletini tanıma olasılığına ilişkin, “Eğer birkaç ülke bu adımı atarsa, eminim ki daha fazlası da bunu takip edecektir. İki devletli çözüme inananların bu konuda adım atmaları çok önemli.” değerlendirmesinde bulundu.

  • İspanya’nın öncülüğünde ve lobi çalışmaları yürüten Filistin devletinin tanınması girişimine, İrlanda, Slovenya, Malta ve Norveç’in destek verdiği biliniyor.
  • İrlanda basınında yer alan haberlere göre, İspanya ve İrlanda’nın 21 Mayıs’ta Filistin devletini tanıyacağı iddia edilmiş, Slovenya ise Filistin devletini 13 Haziran’a kadar tanımayı planladığını duyurmuştu.