Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  BMGK’den Kabul Edilen Karar Tasarısı Hakkında Bakanlık Açıklaması

  BMGK’den Kabul Edilen Karar Tasarısı hakkında Bakanlık açıklaması detayları ve yorumları. Uluslararası ilişkiler ve dış politika konularına dair güncel bilgiler.

  BMGK'den Kabul Edilen Karar

  Bakanlık Açıklaması

  Dışişleri Bakanlığı tarafından BMGK’de kabul edilen karar tasarısı ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, kararın Gazze’deki duruma önemli bir adım olduğu belirtilmiştir. Açıklamada, Hamas’ın ateşkes planına olumlu yaklaşımının memnuniyetle karşılandığı vurgulanmıştır.

  Kararın Detayları

  BMGK’de kabul edilen karar tasarısında, ABD’nin önerdiği 3 aşamalı plan desteklenmiş ve İsrail’in de bu planı kabul ettiği belirtilmiştir. Kararda, Gazze’de hemen ateşkesin sağlanması, esirlerin serbest bırakılması, insani yardımların arttırılması gibi maddeler yer almaktadır. Rusya’nın çekimser oy kullandığı oylamada karar 14 evet oyu ile kabul edilmiştir.

  Türkiye’nin Taahhütleri

  Açıklamada, Türkiye’nin savaşın kalıcı şekilde sona ermesi, Gazze’nin yeniden imarı ve insani yardımların kesintisiz ulaştırılması konularında katkı vermeye devam edeceği belirtilmiştir. Türkiye, İsrail’in taahhütlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmesini ve kalıcı ateşkese riayet etmesini önemsemektedir.

  Ne Olmuştu?

  • BMGK’de ABD’nin önerdiği karar tasarısı kabul edilmiş ve İsrail’in de bu planı kabul ettiği belirtilmiştir.
  • Rusya’nın çekimser oy kullandığı oylamada karar, 14 evet oyu ile kabul edilmiştir.
  • Kararda, Gazze’de hemen ateşkesin sağlanması, esirlerin serbest bırakılması, insani yardımların arttırılması gibi maddeler yer almaktadır.