Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  BM Sözcüsü: Gazze’deki İnsani Durum Endişe Verici

  BM Sözcüsü, Gazze’deki insanî durumun endişe verici olduğunu belirtti. Bölgede yaşanan acil insani krize dikkat çekiyor.

  BM Sözcüsü, Gazze'deki insanî

  Birleşmiş Milletler (BM) sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun verdiği “tahliye emri” sonucunda Gazze’de 10 binlerce kişinin zorla yerinden edildiğini belirtti. Dujarric, sahadaki BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) yetkililerinden aldığı bilgilere dayanarak, son 7 ay içinde bu kişilerin defalarca yer değiştirmek zorunda kaldığını vurguladı.

  İnsanların temel ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini vurgulayan Dujarric, Gazze’den ayrılmak isteyenlere güvenli bir şekilde ve yeterli sürede yardım eli uzatılması gerektiğini belirtti. Refah ve Kerem Ebu Salim sınır kapılarının kapatılmasının insani yardımların engellendiği anlamına geldiğine dikkat çeken Dujarric, 3 binden fazla çocuğun akut gıda yetersizliğiyle karşı karşıya olduğunu ve bu çocuklara ulaşamadıklarını ifade etti.

  BM Kadın Birimi’nin yaptığı ankete göre, Gazze’de 700 bin kadın ve kızın bulunduğunu belirten Dujarric, hiçbirinin güvenli bir yere gitme imkanı olmadığını aktardı. Ankete göre kadınların yüzde 93’ü evlerinde veya sığınaklarda kendilerini güvende hissetmediğini belirten Dujarric, kadınların yüzde 80’inin depresyonda olduğunu da paylaştı.