Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  BM Filistin Özel Raportörü: Gazze’deki İnsanlar Çaresiz Durumda

  BM Filistin Özel Raportörü, Gazze’deki insanların çaresiz durumda olduğunu belirtiyor. Filistin’deki insan hakları durumu hakkında detaylı bilgi için makalemizi okuyun.

  BM Filistin Özel Raportörü,

  Birleşmiş Milletler Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese’nin Değerlendirmesi

  Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail’in yoğun saldırıları altında bulunan Gazze’deki son duruma ilişkin değerlendirmede bulundu.

  Gazze’deki İnsanların Çaresiz Durumu

  Gazze’deki insanların ölüm ve yaralanma korkularını aktarmanın çok zor olduğuna işaret eden Albanese, ölümleri sistematik olarak hesaplama ihtimali bulunmadığını belirtti. Albanese, bu durumun Gazze’dekilerin ne kadar “çaresiz” olduğu konusunda fikir verdiğini vurgulayarak, “İsrail, 7 aydan uzun süredir yerleşim bölgesinde sıkışıp kalmış nüfusa karşı saldırı başlattı. Ölü sayısı, sadece bombalar ve keskin nişancılar yüzünden artmaya devam etmiyor, aynı zamanda yaraları tedavi etmenin imkansızlığından da kaynaklanıyor. Antibiyotik, ağrı kesici, dezenfektan, doktor ve sağlık personeli yok” diye konuştu.

  Gazze Şeridi’nde sivil altyapının yüzde 70’i sistematik bombardıman nedeniyle yok edildi.

  Gazze’de sıcaklığın artması nedeniyle bulaşıcı hastalıklar ve enfeksiyonların yayılma riskine işaret eden Albanese, insanların, özellikle de çocukların yetersiz beslenme nedeniyle öldüğünü aktardı.

  İsrail’in Uluslararası Hukuku İhlali

  Albanese, işgal altındaki Filistin topraklarında insani durumun korkunç olduğunu dile getirerek, işgalci güç olarak İsrail’in uluslararası insancıl hukuk kapsamındaki “insani ihtiyaçların giderilmesine erişimi sağlama yükümlülüğünü” yerine getirmediğini hatırlattı.

  Buna göre İsrail, Gazze’de insani ihtiyaçları başkasının gidermesini de engelliyor. İnsani yardım konvoyları büyük bir gecikmeyle Gazze’ye giriyor ve ordu tarafından hedef de alınıyor. Çaresiz durumda olan ve yardıma ulaşmak için toplanan Filistinliler de vuruluyor.

  Albanese, Gazze’ye saldırıların İsrail’in iç politikasında da gündem olduğunu kaydederek, “Netanyahu’nun sadece başbakan olarak değil, politikacı olarak da geleceği konusunda kaygıları var ancak kendisine karşı hem ulusal hem de uluslararası düzeyde yürütülen adli işlemlerin herkes farkında” dedi.