Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres’den Gazze Açıklaması

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, Gazze’deki son gelişmelerle ilgili önemli bir açıklama yapıyor. Guterres’in Gazze konusundaki görüşleri ve duyuruları burada!

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri

  BM Sözcülük Ofisi tarafından paylaşılan yazılı açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Gazze’deki duruma ilişkin görüşleri yer aldı. Guterres, Gazze’deki şiddet olaylarını endişeyle takip ettiğini belirtti.

  Guterres’in Açıklamaları

  Guterres, çok sayıda masum sivilin hayatını kaybettiği ve yaralandığı görüntüleri izlerken derin bir üzüntü yaşadığını ifade etti. “Bu dehşet ve acı son bulmalı.” diyen Guterres, ölen Filistinliler ve İsrailliler için başsağlığı diledi.

  Guterres, acil bir ateşkes çağrısı yaparak, esirlerin koşulsuz serbest bırakılmasını talep etti. Ayrıca, İsrail’in Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilerin bulunduğu kampa düzenlediği saldırıyı kınadı ve UAD kararlarının uygulanması gerektiğini vurguladı.

  İnsani yardımların engellenmemesi gerektiğini belirten Guterres, etkilenen toplumların güvenliği ve umudunun yeniden inşa edilmesi gerektiğini ifade etti. Siyasi çözüm için somut adımlar atılması gerektiğini vurgulayan Guterres, iki devletli çözüme destek verdiğini tekrarladı.

  Yaşanan Olaylar

  • BM’nin yargı organı UAD, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurması ve insani yardımların engellenmemesi gerektiği yönünde karar almıştı.
  • İsrail, Refah kentindeki Filistinli yerinden edilenlerin çadırlarına yönelik saldırı düzenlemiş, saldırı sonucunda birçok sivil hayatını kaybetmişti.
  • Görgü tanıkları, İsrail ordusunun bombardımanı sonucu kamp içerisindeki çadırların yıkıldığını ve yanmaya başladığını aktarmıştı.
  • Tanıklar, İsrail savaş uçaklarının kampa en az 8 roketle saldırı düzenlediğini belirtmişti.