Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Basel Bankacılık Denetleme Komitesi Kripto Varlık Denetim Çerçevesi Onayladı

  Basel Bankacılık Denetleme Komitesi, kripto varlıkların denetimini düzenlemek için yeni bir çerçeve onayladı. Detaylar için makaleyi okuyun.

  Basel Bankacılık Denetleme Komitesi,

  Basel Bankacılık Denetleme Komitesi, dünya merkez bankaları piyasa disiplinini desteklemeye ve riskleri değerlendirmek için yeterli bilginin mevcut olduğundan emin olmaya çalıştığı sırada bankaların kriptoya maruz kalması için 2026’nın başına kadar uygulanması beklenen bir yasal çerçeveyi onayladı. Uluslararası Ödemeler Bankasının bir parçası olan komite, dün yaptığı basın açıklamasında bu ayın sonlarında ayrıntıları yayımlayacağını söyledi.

  İhtiyati bankalar için birincil küresel standart belirleyici olan komite, ilk olarak Aralık 2022’de yayımlanan bir istişareye verilen yanıtları inceledikten sonra bankaların kripto varlık risklerini kapsayan bir dizi halka açık tablo ve şablonla birlikte gelen çerçeveyi tamamladı. Planlar, bankaların kripto faaliyetleri hakkında nitel bilgileri ve kriptoya maruz kalmaları hakkında nicel bilgileri açıklamalarını gerektiriyor.

  Ayrıca komite, kripto varlık ihtiyati standardıyla uyumlu bir dizi revizyonu da onayladı. Komite yaptığı açıklamada, “Bu revizyonlar, özellikle stabil paraların tercihli bir ‘Grup 1b’ düzenleyici muamelesi görme kriterleriyle ilgili olarak, standardın tutarlı bir şekilde anlaşılmasını daha da teşvik etmeyi amaçlıyor.” dedi.

  Güncellenmiş sürüm bu ayın sonlarında yayımlanacak, 2026’nın başında da uygulanması bekleniyor. Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.