Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Bakan Bolat’tan Belçika Ziyareti Değerlendirmesi

  Türkiye Dışişleri Bakanı Bolat’ın Belçika ziyaretini detaylı bir şekilde değerlendirdiği analiz yazısı. Bakan Bolat’ın ziyaret sırasında yaptığı açıklamalar ve önemli görüşmeler hakkında bilgiler bu içeriğimizde.

  Türkiye Dışişleri Bakanı Bolat'ın

  Bakan Bolat, sosyal medya hesabı X üzerinden yaptığı paylaşımda Belçika temaslarına ilişkin önemli bilgiler verdi. Belçika’da Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis ile gerçekleştirdiği verimli toplantı hakkında bilgiler paylaşan Bolat, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile olan ticari ilişkilerini güçlendirme ve mevcut Gümrük Birliği’nin modernizasyonu konularını ele aldıklarını aktardı.

  Bolat, iki ülke arasındaki mevcut ticaret hacminin 2023 yılında 211 milyar dolara ulaştığını belirtirken, bu rakamın daha da artırılabilmesi için karşılıklı potansiyelin bulunduğunu vurguladı. Yeşil Mutabakat ve dijitalleşme konularında AB ile iş birliğini artırma kararlılıklarını dile getirdiklerini ve Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) ile dijital dönüşüm alanlarında daha sıkı iş birliği ve uyum sağlanması gerektiğini ifade etti.

  Görüşmede vize süreçlerinin kolaylaştırılması konusunu da gündeme getirdiklerini belirten Bolat, Türk iş insanları ve taşıyıcılarının vize işlemlerinde yaşadığı zorlukların ticari ve ekonomik ilişkileri yavaşlattığını vurguladı. Vize işlemlerinin kolaylaştırılması ve sürelerinin uzatılması için AB Komisyonu’ndan somut adımlar atılmasının gerekliliğini altını çizdi.

  Bakan Bolat, gerçekleştirdikleri görüşmenin Türkiye-AB ilişkilerini daha ileriye taşıyacak önemli bir fırsat olduğunu belirterek, ortak hedefler doğrultusunda iş birliğini güçlendirmek adına çalışmaları sürdüreceklerini vurguladı.