Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  BAE Dışişleri Bakanı BRICS Toplantısında Konuştu

  BAE Dışişleri Bakanı, BRICS toplantısında önemli konuları ele aldı ve görüşlerini paylaştı. Bakanın konuşması ve BRICS ülkeleri arasındaki ilişkiler hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

  BAE Dışişleri Bakanı, BRICS

  BAE Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Bakan Bin Zayid, Rusya’nın dönem başkanlığında bugün Nijniy Novgorod kentinde başlayan BRICS üyesi ülkelerin dışişleri bakanları toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Gazze Şeridi’nde acil ve kalıcı bir ateşkes çağrısı yaparak insani yardımın hızlı ve engelsiz bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, tüm esirlerin serbest bırakılması gerektiğine dikkat çekti.

  Bakan Bin Zayid, BRICS’in önemine de değinerek şu ifadeleri kullandı: “Bugün BRICS grubu içinde ekonomik entegrasyonumuzu geliştirmek ve turizm, enerji, sanayi, ulaşım, eğitim ve mavi ekonomi gibi alanlarda stratejik girişimlerde bulunmak için önemli bir fırsata sahibiz.”

  BRICS’in Oluşumu

  BRICS, ilk olarak Haziran 2006’da St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’in bir araya gelmesiyle kuruldu. Daha sonra Güney Afrika’nın katılımıyla 5 üyeli bir yapı haline gelen BRICS’e, 2024 yılında Mısır, Etiyopya, İran ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dahil oldu. BRICS, 30 ülkenin daha katılımına açık bir platformdur.

  BRICS, küresel ekonomide etkili bir konuma sahip olup, ABD ve diğer batılı ülkelerin hakimiyetine karşı direnç gösteren gelişmekte olan ülkelerin seslerini uluslararası platformda daha etkili bir şekilde duyurmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu çok uluslu yapı, dünya düzeninde alternatif birlik olma yolunda ilerlemektedir.