Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Avrupa Parlamentosu Seçimleri ve Euro Değerindeki Dalgalanma

  Avrupa Parlamentosu seçimleri ile Euro değerindeki dalgalanmaların etkileri ve sonuçları hakkında detaylı bilgiler. Avrupa’daki politik gelişmelerin Euro’ya etkisi inceleniyor.

  Avrupa Parlamentosu seçimleri ile

  Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ilk sonuçlarına göre, aşırı sağ partiler önemli kazanımlar elde ederken Euro’nun değeri dalgalanmaya başladı. Bloomberg HT’nin aktardığı habere göre, seçim sonuçlarının Euro’nun geleceği üzerinde belirsizlik yarattığı görüldü.

  Euro Değerindeki Dalgalanma ve Analist Yorumları

  Sonuçların ardından Euro, dolar karşısında Asya işlemlerinde yüzde 0,5’e kadar gerilerken Euro/Dolar paritesi 1,0748 seviyesine kadar düştü. Fransız finans danışmanlık bankası Credit Agricole G-10 kur stratejisti Valentin Marinov, seçim sonuçlarının Euro üzerinde olumsuz etki yarattığını belirtti. Marinov’a göre, Euro için tahvil getiri farklarının açılması da negatif bir gelişme olabilir.

  • Seçim sonuçları sonrası vadeli piyasada Fransız tahvilleri Alman benzerlerine göre değer kaybederek getiri farkının açılmasına yol açtı.
  • Singapur merkezli RBC Capital Markets Stratejisti Alvin Tan, üçüncü çeyrekte Euro/Dolar paritesinin 1,05 seviyelerine düşebileceğini tahmin ederek Euro için siyasi risklerin yeniden arttığını belirtti.
  • Morgan Stanley’e göre, Euro’nun değerindeki belirsizlik sadece siyasi risklerden kaynaklanmıyor; Avrupa Merkez Bankası’nın faiz politikası konusundaki belirsizlikler de Euro’nun değerini etkiliyor.

  Analistler, AMB’nin faiz politikası konusunda net olmaması sebebiyle Euro’nun ABD ekonomik verileri ve Fed’in kararlarına daha bağımlı hale geldiğini savunuyorlar.

  Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağ partilerin yükselişi dikkat çekti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, seçim sonuçlarının ardından parlamento için erken seçim kararı aldı. Macron’un liberal Rönesans partisi AB Parlamentosu seçimlerinde beklenenin altında kalarak aşırı sağ Ulusal Hareket’in gerisinde kaldı.

  • Almanya’da iktidardaki sosyal demokratlar, AB Parlamentosu seçimlerinde tarihin en kötü sonucunu alarak aşırı sağ AFD’nin gerisinde kaldı.
  • İtalya’da ise Başbakan Giorgia Meloni’nin İtalya’nın Kardeşleri Partisi AB Parlamentosu seçimlerinde galip geldi.