Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Avrupa Borsalarında Yükseliş: ABD’deki Faiz İndirimi Beklentisi ve İngiltere Seçimleri Etkisi

  Avrupa borsalarında yükseliş devam ediyor! ABD’deki faiz indirimi beklentisi ve İngiltere seçimlerinin etkisiyle piyasalarda hareketlilik yaşanıyor. Detaylar için tıklayın.

  Avrupa borsalarında yükseliş devam

  Avrupa borsaları, bugün ABD’deki faiz indirimi beklentisi ve İngiltere’de yaklaşan genel seçimlerin etkisiyle yükseliş kaydetti. Pan-Avrupa STOXX 600 endeksi, %0,6 oranında artarak bir haftadan uzun bir süredir görülmemiş bir zirveye ulaştı.

  İngiltere’nin FTSE 100 endeksi de seçmenlerin İşçi Partisi’nin zaferine yönelik beklentilerle sandık başına gitmesiyle %0,8’lik bir artış yaşadı. Fransa’da hisse senetleri, aşırı sağcı Ulusal Ralli partisinin iktidara gelmesini engellemeye yönelik siyasi çabaların ortasında %0,8 oranında artış gösterdi.

  • Societe Generale ve BNP Paribas gibi önde gelen Fransız bankalarını içeren Avrupa kredi kuruluşları alt endeksi, sektörel ilerlemelerin üzerinde %1,3’lük bir artışla yer aldı.
  • Almanya’da Mayıs ayı sanayi siparişlerinde beklenmedik bir düşüş yaşanırken, İsviçre’de geçen ay enflasyonda bir düşüş gözlendi. Bu durum, yatırımcıların merkez bankalarının faiz oranlarını düşürebileceği beklentisine neden oldu.
  • Avrupa Merkez Bankası’nın düşen enflasyon oranlarına rağmen faiz indirme konusundaki endişeleri son toplantı tutanaklarında dile getirildi.

  Şirketler cephesinde, Smith & Nephew’in hisseleri %6,8 artarken, Fransız Pluxee hisseleri %9,2 oranında düşüş yaşadı. Ericsson’un hisse fiyatı ise şirketin ikinci çeyrek finansallarında önemli bir değer düşüklüğü ücreti bildirmesinin ardından %1,2 azaldı.

  Amerika Birleşik Devletleri’nde resmi tatil olması nedeniyle işlem aktivitesi normalden daha hafifti.

  Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

  Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.