Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Hukuk Büroları ve Yüksek Mahkeme Kararları

  Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hukuk büroları ve yüksek mahkeme kararları hakkında güncel bilgileri ve analizleri içeren içeriğe hoş geldiniz. En son yargı kararları ve hukuki gelişmeleri burada bulabilirsiniz.

  Amerika Birleşik Devletleri'ndeki hukuk

  Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hukuk büroları, federal kurumların yetkilerini zayıflatan bir dizi Yüksek Mahkeme kararının ardından müvekkillerine yeni bir yasal ortamda rehberlik etme fırsatını değerlendiriyor. Bu kararlar, mahkemenin kurum içi yargıçların kullanımını önemli ölçüde kısıtlaması, 1984 tarihli “Chevron deference “ı tersine çevirmesi ve zaman aşımına ilişkin bir düzenleme sorununu yeniden canlandırması nedeniyle, müvekkillerin sorularını ve artan dava potansiyelini tetikledi.

  Başlıca ABD hukuk firmaları, özellikle de federal düzenlemelere meydan okuma geçmişi olanlar, web seminerleri sunarak ve müvekkillerine bilgilendirici e-postalar göndererek bu kararlara hızlı bir şekilde yanıt verdiler. Bu firmalar, kararların uzun vadeli etkileri belirsizliğini korusa da, kendilerini değişen yasal zeminde gezinmek üzere konumlandırıyorlar.

  Alston & Bird, Yüksek Mahkeme’nin kararlarının etkisini anlamak isteyen müvekkillerinden gelen taleplerde bir artış olduğunu bildirmiştir. Önceki Chevron standardı, yargıçların muğlak yasaların ajans yorumlarına gösterdiği yüksek saygı nedeniyle genellikle dava açma cesaretini kırıyordu. Bu standardın bozulmasıyla birlikte, işletmelerin başarı şanslarının daha yüksek olduğuna inanarak dava açmaya daha meyilli olacakları tahmin ediliyor.

  Biden yönetimi daha önce yönetmeliklere itiraz süresinin uzatılmasının daha fazla dava açılmasına ve mahkemelerin daha yoğun olmasına yol açabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu. Tüm hukukçular yeni dava başvurularının hemen artmasını beklemiyor. Bazıları müvekkillerinin yeni davalar açmaktan ziyade Yüksek Mahkeme’nin kararlarının mevcut davalara nasıl uygulanacağıyla ilgilendiklerini belirtiyor.

  Morgan, Lewis & Bockius, çeşitli sektörlerden müvekkillerin IRS ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere düzenlemelere yönelik itirazların korunması konusunda tavsiye arayışında olduğu Chevron sonrası ortamın dinamik doğasını vurguladı. Ancak hukuk firmaları, bu gelişen yasal bağlamda düzenlemelere itiraz etmeyi veya kurum davalarına karşı savunma yapmayı seçenlere yardımcı olmaya hazırlanıyor.

  Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

  Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.