Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  AMB Baş Ekonomisti: Enflasyon Hedefe Dönüyor

  AMB Baş Ekonomisti, enflasyonun hedefe geri döndüğünü belirtti. Ekonomi ve enflasyon üzerine yapılan analizlerin sonuçlarına göre, ekonomik durumun olumlu yönde ilerlediği görülüyor.

  AMB Baş Ekonomisti, enflasyonun

  Avrupa Merkez Bankası (AMB) Baş Ekonomisti Philip Lane, enflasyonun hedefe döndüğünden emin olduğunu belirtti. İspanyol gazetesi El Confidencial’a yaptığı açıklamada, geçen hafta açıklanan enflasyon verilerine atıfta bulunan Lane, enflasyondaki yavaşlamanın önemli bir adım olduğunu ifade etti. Nisan ayında Euro Bölgesi enflasyonunun yüzde 2,4’e ulaşması ve ilk çeyrekte yüzde 0,3 büyüme kaydedilmesiyle enflasyonun zamanla hedefe döneceğine olan güveninin arttığını söyledi.

  AMB’nin Faiz İndirimi Bekleniyor

  BloombergHT’de yer alan habere göre, Avrupa Merkez Bankası’nın 6 Haziran’da gerçekleştireceği toplantıda faiz indirimi yapması bekleniyor. Birçok ekonomist, ABD’nin faiz indirimlerini ötelemesi durumunda Euro Bölgesi’ni etkileyeceğini düşünüyor. Lane, ekonomik görünüme bağlı olarak karar alacaklarını ve ABD faiz kararlarının etkilerinin büyük oranda çevrelendiğini belirtti.

  Ayrışma Etkileri Abartılmamalı

  Lane, “Ayrışmanın etkilerini abartmamalıyız. ABD ekonomisi ve faiz oranları, Euro Bölgesi’ni farklı şekillerde etkiliyor. Farklı mekanizmalar zıt yönlere doğru çalışıyor” dedi. Lane ayrıca Orta Doğu’daki gelişmeleri de yakından takip ettiklerini ve analizlerinde çok dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.