Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Amazon ve Abacus: Karbon Dengeleme Standartları

  Amazon ve Abacus, karbon dengeleme standartları ile ilgili en son gelişmeleri sizin için derledi. Bu yazıda karbon ayak izi hesaplama yöntemleri ve sürdürülebilirlik stratejileri ele alınıyor.

  Amazon ve Abacus, karbon

  Amazon (NASDAQ:AMZN), küresel bir karbon dengeleme doğrulama standardını atlayan ilk şirket oldu ve bunun yerine Abacus adlı yeni bir çerçevenin geliştirilmesini desteklemeyi seçti. Bu adım, Amazon’un 2040 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonu hedefine ulaşması için kritik öneme sahip yüksek kaliteli karbon dengeleme eksikliğini gidermeyi amaçlıyor.

  Karbon sicili Verra ile işbirliği içinde geliştirilen yeni standardın, karbon denkleştirmelerini doğrulamaya odaklanan en büyük özel sektör ve çevre grubu ittifakı olan Gönüllü Karbon Piyasası Bütünlük Konseyi’ne (ICVCM) bir alternatif sunması hedefleniyor. Verra, Amazon ve Abacus çalışma grubu ile ortaklığını duyurarak bu yeni etiketi oluşturmak için 2022 yılında adım atmıştı.

  Amazon’un karbon nötrleştirme başkanı Jamey Mulligan, şirketin ICVCM’nin çabalarını desteklediğini ancak her bir kredi yatırımının gerçek ve doğrulanmış etkisini sağlamak için daha iddialı bir standart aradığını belirtti. Jeff Bezos’un Amazon’un karar alma sürecine dahil olup olmadığı konusunda bir yorum yapılmadı.

  • Teknoloji devleri Alphabet, Meta, Microsoft ve Salesforce, Abacus veya eşdeğer standartlar tarafından onaylananları da içerebilecek 20 milyon metrik tona kadar doğaya dayalı kaldırma kredisi satın almayı planladıklarını ifade etmişlerdir.
  • Abacus gibi bir alternatifin geliştirilmesi nedeniyle ICVCM’nin uzman panelinin potansiyel karışıklık ve standartların sulandırılmasıyla ilgili endişelerini dile getirdiği belirtilmiştir.
  • Amazon 2022 yılında 71.3 milyon ton karbondioksit eşdeğeri emisyon bildirmiştir ve bunun büyük bir kısmı tedarik zincirinden kaynaklanmaktadır.

  Amazon şu anda geliştiricilerden gelen 70’in üzerinde teklifi inceliyor ve bozulmuş arazilerin geniş alanlarını restore etmeyi planlıyor. Verra’nın metodoloji gerekliliklerini karşılamaları koşuluyla, herhangi bir geliştirici Abacus etiketi için başvurabilir.

  Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.