Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Almanya ve İspanya’dan İsrail’e Eleştiriler

  Almanya ve İspanya’nın İsrail’e yönelik eleştirileri inceleniyor. İki ülkenin bakış açıları ve ilişkileri hakkında detaylı bilgi.

  Almanya ve İspanya'nın İsrail'e

  Almanya Başbakan Yardımcısı Habeck’ten İsrail Hakkında Açıklamalar

  Almanya Başbakan Yardımcısı Habeck, Almanya Anayasası’nın kabulünün 75. yıl dönümü dolayısıyla Berlin’de düzenlenen “Demokrasi Şenliği”nde vatandaşların sorularını yanıtladı. Bir katılımcının, Alman hükümetinin İsrail’e verdiği askeri destek konusunda kırmızı çizgilerinin neler olduğunu sorması üzerine Habeck, Alman hükümetinin birçok kez Refah’a saldırının yanlış olduğunu ve İsrail’in bu saldırıyı yapmaması gerektiğini belirtti.

  İsrail’in uluslararası hukuka uyması gerektiğini vurgulayan Habeck, “Açlık, Filistin halkının çektiği acılar ve Gazze Şeridi’ndeki saldırılar, uluslararası hukukla bağdaşmıyor. Yani gerçekten de öyle, İsrail orada sınırları aştı. Bunu yapmamalı.” dedi. Habeck, ayrıca Hamas’ın silahları bırakması durumunda savaşın hemen sona erebileceğini savundu.

  İspanya Savunma Bakanı Robles’tan İsrail Eleştirisi

  İspanya devlet televizyonu RTVE’ye demeç veren İspanya Savunma Bakanı Robles, “Gazze’de olup bitenler gerçek bir soykırım.” ifadelerini kullandı. İspanya’daki sol koalisyon hükümetinde bu zamana kadar koalisyonun küçük ortağı Sumar ittifakından olan bakanlar İsrail’e sürekli olarak “soykırım” suçlaması yaparken, Robles ile ilk defa koalisyonun büyük ortağı Sosyalist İşçi Partisinden (PSOE) bir bakan İsrail’in Gazze’de “soykırım yaptığını” dile getirdi.

  Robles açıklamasında ayrıca İspanya hükümetinin 28 Mayıs’ta yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında, 2014’te Mecliste alınan kararı onaylayarak Filistin devletini resmi olarak tanıyacak olmasıyla ilgili bir soruya, “Filistin devletinin tanınması, barışa yönelik bir taahhüttür, iki devletin bir arada yaşamasına yönelik bir taahhüttür. Bu, İsrail devletine karşı değildir. Saygı duyduğumuz insanlar olan İsraillilere karşı değildir. Bu, Gazze’deki şiddete son verilmesine, barışa yönelik bir taahhüttür.” cevabını verdi.

  İspanya’nın İsrail Politikası ve Terörle Mücadele

  Robles ayrıca “Hepimizin terörle mücadele gibi ortak hedefleri var. Konunun daha diplomatik, daha siyasi boyutu var ama terörle mücadelede hepimiz işin içindeyiz.” dedi.

  Almanya ve İspanya’nın Ortak Tutumu

  Almanya Başbakan Yardımcısı Habeck ile İspanya Savunma Bakanı Robles’in İsrail politikaları konusundaki benzer açıklamaları, Avrupa’da İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili artan endişeleri yansıtıyor.