Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Erken Seçim Kararı

  Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un erken seçim kararı, Almanya siyasi arenada büyük bir sürpriz yarattı. Olaf Scholz’un bu kararıyla Almanya’da siyasi dengeler değişebilir.

  Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un

  Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un sözcüsü Steffen Hebestreit, iktidardaki koalisyonun Avrupa Birliği seçimlerindeki kötü performansına rağmen ülkenin erken seçime gitmeyeceğini duyurdu. Hebestreit, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Normal seçim tarihi önümüzdeki sonbahar. Ve biz de bunu yapmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

  İlk sonuçlara göre, Scholz’un liderliğindeki koalisyon Avrupa seçimlerinde büyük kayıplar yaşadı. Sosyal Demokratlar (SPD) yüzde 14 ile tarihinin en kötü sonucunu alırken, aşırı sağcı AfD yüzde 16 ile ikinci sıraya yerleşti. Muhafazakâr CDU-CSU bloğu ise yüzde 30’luk oranıyla önde giderken, Yeşiller yüzde 12 ve liberal FDP yüzde 5 oy oranına sahip oldu.

  Bu sonuçlar muhalefet partilerini, Scholz’a Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un izinden giderek erken seçim çağrısı yapmaya teşvik etti. Macron, partisinin aldığı yenilgi sonrasında ülkesinin 30 Haziran’da erken seçime gitme kararı aldı.