Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  ABD ve Türkiye Arasındaki İlişkilerde İsrail Davası Gerginliği

  ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerde İsrail davası gerginliği, taraflar arasındaki gerilimi artırıyor. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerdeki bu durum, uluslararası ilişkiler açısından önemli bir konu olarak öne çıkıyor.

  ABD ve Türkiye arasındaki

  Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby’den Açıklamalar

  Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, telekonferans yoluyla düzenlediği basın brifinginde UAD’deki İsrail’e yönelik soykırım davasına ilişkin gündemi değerlendirdi. Kirby, ABD’nin UAD’de devam eden İsrail davası konusundaki tutumunun net olduğunu ve Ankara’nın kararıyla ilgili yorumun Türkiye’ye ait olduğunu belirtti. “Bu konuyu farklı değerlendiriyoruz. Bu, aşikar ancak bu durum değerli bir NATO müttefikimiz olan Türkiye ile ilişkilerimizi zedelemez.” diyen Kirby, bazen müttefiklerle bazı konularda farklı düşünmelerinin normal olduğunu belirtti.

  Kirby, bir soru üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye yönelik bir ziyaretine ilişkin önünde bir şey olmadığını da sözlerine ekledi.

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Açıklamaları

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 1 Mayıs’ta Türkiye’nin İsrail aleyhinde UAD’de açılan soykırım davasına müdahil olma kararını açıklamıştı. İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 685’i çocuk, 9 bin 670’i kadın olmak üzere 34 bin 596 Filistinli öldürüldü, 77 bin 816 kişi yaralandı. Enkaz altında hala binlerce ölü olduğu bildirilirken halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

  • Ölü Sayısı: 34,596 (14,685 çocuk, 9,670 kadın)
  • Yaralı Sayısı: 77,816
  • Sivil Altyapı Tahribatı: Hastaneler ve eğitim kurumları