Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  ABD Ticaret Odası Değerlendirmesi ve Türkiye-ABD İlişkileri

  ABD Ticaret Odası’nın Türkiye ekonomisi ve Türkiye-ABD ilişkileri üzerine yaptığı değerlendirme. İki ülke arasındaki ticaret ilişkilerinin önemi ve geleceği hakkında detaylı bilgiler.

  ABD Ticaret Odası'nın Türkiye

  ABD Ticaret Odası Değerlendirmesi

  ABD Ticaret Odası Orta Doğu, Orta Asya ve Türkiye’den Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Khush Choksy, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyinin (TAİK) ABD Ticaret Odası ve American Turkish Business Roundtable (ATBR) işbirliğinde düzenlediği 39. Amerikan-Türk Konferansı kapsamında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye ile ABD arasındaki mevcut ekonomik ilişkilere değinen Choksy, “Yeni bir iyimserlik penceresinin açıldığını düşünüyorum.” dedi. Choksy, iki ülke ticari ilişkilerinde “iyimserlik” mesajının çok geniş yankı bulmasını istediğini vurgulayarak, bunun her iki ülkeye de faydası olduğunu düşündüğünü aktardı.

  İşbirlikleri ve Potansiyel Sektörler

  Amerikan-Türk Konferansı’nda geniş bir sektör yelpazesinde görülen ortaklıkların hizmetler, ticaret ve imalat alanlarındaki işbirliğinin geliştirilmesine yönelik zemin sağladığını ifade eden Choksy, turizm, savunma, tıbbi cihaz, sağlık, sigorta, finans ve imalat gibi sektörlerin iki ülkenin ticari ilişkilerinde potansiyeli olan sektörlerden olduğunu kaydetti.

  Türkiye Ekonomisi ve Potansiyel

  Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri de değerlendiren Choksy, “Her şeyden önce Türkiye ekonomisinin iyiye gittiğini düşünüyorum. Türkiye’yi yeniden sağlam ekonomik istikrar yoluna sokan Maliye Bakanı’na, Merkez Bankasına ve hükümet liderlerine hakkını teslim ediyoruz.” dedi. Choksy, Türkiye’nin ekonomik reform ve liberalleşme yolunda ilerlemesini, ortaklıklar geliştirmesini görmek istediklerini vurguladı.

  Choksy, “Türkiye geniş ve çeşitliliğe sahip bir ekonomidir. Ayrıca friendshoring açısından Amerikan şirketleri dost ülkelerde üretim yapmaya yöneliyor, Türkiye bunu yapma potansiyeli açısından çok güzel bir örnek.” diye konuştu.

  • Türkiye ve ABD arasındaki 100 milyar dolarlık ticaret hedefinin ulaşılabilir olduğunu belirten Choksy, bu hedefin her iki ülkenin de ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacağını ifade etti.
  • ABD ve Türkiye gibi büyük ekonomilerin bu ticaret ve hizmet hacmine sahip olması gerektiğini vurgulayan Choksy, bu alanda kaydedilen ilerlemelerin devam etmesinin önemine dikkat çekti.