Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  ABD, Çinli Şirketlere Yaptırım Uyguluyor

  ABD’nin Çinli şirketlere yönelik yeni yaptırım kararları ve bu kararların global ekonomiye etkilerini detaylı bir şekilde ele alıyoruz. ABD-Çin ticaret savaşındaki son gelişmeleri keşfedin.

  ABD'nin Çinli şirketlere yönelik

  Yeni Yaptırımlar ve Gerekçeler

  Nicolas Burns, ABD‘nin Pekin Büyükelçisi, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, Çin menşeli 31 şirketin Rusya‘ya kritik savunma teknolojileri sağlaması nedeniyle yaptırım listesine eklendiğini duyurdu. Burns, “Çin’i bu satışları durdurması konusunda önceden uyarmıştık ve aksi takdirde gerekli önlemleri alacağımızı belirtmiştik.” şeklinde konuştu.

  ABD Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, yaptırım altına alınan şirketlerin havacılık, uzay ve imalat sektörlerinde faaliyet gösterdiğini, bu şirketlerin hem askeri hem de sivil amaçlar için kullanılabilen çift kullanımlı ürünler geliştirdiğini ve bu ürünleri Rusya‘ya sağladığını ifade etti.

  Listede Yer Alan Şirketler

  ABD Hazine Bakanlığı, Wuhan Global Sensor Technology ve Wuhan Tongsheng Technology isimli şirketleri, Rusya’ya askeri amaçlı optik ürünler ve sensörler tedarik ettikleri için yaptırım listesine ekledi. Ayrıca, Tulun International Holding şirketi, Rusya’nın Ukrayna’daki operasyonlarında kullanılan insansız hava araçları için GNSS (Küresel Seyrüsefer Uydu Sistemleri) teknolojisini sağladığı gerekçesiyle listeye dahil edildi.

  Çin’in Şıncın şehri merkezli Juhang Aviation şirketi ise, dron teknolojisinde kullanılan çeşitli bileşenlerin transferi nedeniyle yaptırımlara tabi tutuldu. Hong Kong merkezli CFU Shipping Company, Rusya’nın Arctic LNG 2 Terminali‘nde kullanılmak üzere yapılan sevkiyatlar dolayısıyla listeye girdi. Bu yaptırımlar, Rusya-Ukrayna Savaşı‘nın ikinci yılına girilirken, Rusya’ya askeri destek sağlayabilecek ürünlerin ticaretini yapan şirketlere yönelik olarak artırıldı.