Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, UCM’ye Şikayet Edildi

  AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen’e, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) bir şikayet sunuldu. Avrupa Birliği’nin en üst düzey liderlerinden biri hakkında UCM’ye yapılan şikayet gündemde.

  AB Komisyonu Başkanı Von

  AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, Gazze’de İsrail’in işlediği suçlara iştiraki sebebiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) şikayet edildi. GIPRI tarafından başlatılan girişimin başında bulunan Birleşmiş Milletler eski Bağımsız Uzmanı Alfred de Zayas’ın kişisel internet sitesinde yayınladığı basın bildirisinde, Gazze ve işgal altındaki Filistin topraklarındaki suçlara iştirak ettiği gerekçesiyle AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen hakkında UCM’ye suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

  Von der Leyen’in İsrail Politikaları Eleştiriliyor

  Von der Leyen, 7 Ekim 2023’ten bu yana “aşırı İsrail yanlısı duruş” sergilediği ve 7 Ekim’in ardından İsrail’e verdiği tek taraflı koşulsuz desteği sebebiyle eleştiriliyor. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının devam ettiği sırada İsrail’e dayanışma ziyareti gerçekleştiren Von der Leyen, AB’nin İsrail’e sağladığı “koşulsuz desteği” ile dikkat çekmişti. İsrailli yetkililerle temaslarında Gazze’deki insani duruma dair herhangi bir açıklama yapmayan Von der Leyen, sivilleri ve altyapıyı hedef alan saldırıların durması yönünde bir çağrıda bulunmamıştı.

  Ayrıca, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de von der Leyen’in İsrail politikalarını eleştirerek, “Von der Leyen’in tamamen İsrail yanlısı bir duruş sergilediği ve uluslararası politika konusunda kendisini temsil etmeyen İsrail gezisinin Avrupa açısından jeopolitik maliyeti oldukça yüksek oldu” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

  AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, İsrail’in Gazze’de işlediği suçlara yardım ve yataklık etmek suretiyle suç işlediğine dair suçlamalarla karşı karşıya. Ayrıca, von der Leyen’e, İsrail’e verdiği koşulsuz destek sebebiyle eleştiriler yöneltildi.