Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Dünyanın İlk Ahşap Uydu Projesi: LignoSat

  Dünyanın ilk ahşap uydu projesi olan LignoSat, uzay teknolojilerinde çığır açıyor. Bu yenilikçi proje, ahşabın uzayda kullanımını sağlayarak sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmayı hedefliyor.

  Dünyanın ilk ahşap uydu

  Japonya merkezli Sumitomo Forestry (SFC) firması ve Kyoto Üniversitesi işbirliğinde geliştirilen çevre dostu “LignoSat” uydusu projesi, son aşamaya geldi. Proje kapsamında, düşük maliyetli ve çevre dostu uzay teknolojileri geliştirilmesi hedeflendi ve yaklaşık 4 yıllık bir çalışmanın ardından uydunun üretim süreci tamamlandı.

  1 Kilogram Ağırlığındaki Ahşap Uydu

  Bir kilogram ağırlığındaki “LignoSat” uydusu, geleneksel ahşap işleme teknikleri kullanılarak vida ve yapıştırıcı olmadan üretildi. Manolya ağacından yapılan uydunun alüminyum bir çerçeveye sahip olduğu ve üzerine güneş panelleri monte edildiği belirtildi. Ayrıca, uydunun dayanıklılık testlerinden de başarıyla geçtiği ifade edildi.

  Yörüngeye Gönderilme Süreci

  “LignoSat” uydusu, önümüzdeki hafta Japonya Uzay Araştırma Ajansı’na (JAXA) teslim edilecek ve Eylül ayında ABD’deki Kennedy Uzay Merkezi’nden yörüngeye gönderilecek. Bu adım, ahşabın uzayda kullanım potansiyelinin araştırılmasına katkıda bulunacak.

  Adını Anlamından Alan Uydu

  Uydu, adını İngilizce’de “ağaçtan yapılma” anlamına gelen “lignified” ve “uydu” kelimesinden alan “LignoSat” ismiyle anılıyor. Uydudan elde edilecek verilerin, ahşabın uzay ortamında ne ölçüde etkili olduğunu anlamamıza yardımcı olması bekleniyor.