Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Biden’den Yüksek Mahkeme Kararına Tepki

  ABD Başkanı Joe Biden’ın Yüksek Mahkeme’nin kararına verdiği tepkiler ve gelişmeler hakkında detaylı bilgi. Biden’ın mahkeme kararlarına yaklaşımı ve sonuçları.

  ABD Başkanı Joe Biden'ın

  Biden, Yüksek Mahkeme’nin kararını ‘hukukun üstünlüğünü baltalayan tehlikeli bir emsal’ olarak değerlendirdi. Kararı, “başkanın yapabileceklerinin neredeyse hiçbir sınırı olmadığı” şeklinde yorumlayan Biden, Amerikan halkının artık Trump’ın 6 Ocak’taki rolü konusunda karar vermesi gerektiğine vurgu yaptı. “Amerikan halkının, Trump’ın gücünü korumak için şiddete başvurmasının kabul edilebilir olup olmadığına, başkanlık için Trump’a güvenmek isteyip istemediğine karar vermesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

  Yüksek Mahkeme’nin Kararı

  ABD Yüksek Mahkemesi, eski Başkan Trump’ın ‘bazı konularda dokunulmazlığı’ bulunduğuna karar vermişti. Mahkeme, 3’e karşı 6 oyla aldığı kararda, eski Başkanın resmi eylemleri nedeniyle kovuşturmaya karşı dokunulmazlık hakkına sahip olduğunu ancak özel davranışları için dokunulmazlığının geçerli olmadığına hükmetmişti. Bu karar, Trump’ın ilgili suçlamaların hangilerinden muaf olup olmayacağının belirlenmesi için ek brifing ve duruşmalarla yargılama tarihini erteleyeceği yorumlarına neden olmuştu.

  Trump’ın Suçlamaları

  6 Ocak Kongre baskınındaki rolü ve 2020 Başkanlık seçimlerine müdahale suçlamalarıyla hakkında dava açılan Trump, görevdeyken işlediği eylemlerin ‘Başkanlık dokunulmazlığı’ kapsamına girdiğini savunarak davanın iptali için Yüksek Mahkeme’ye başvurmuştu.