Tahtası Kapanmış Hisse Senetleri

Borsa işlemlerinde birbirinden değişik gelişmeler olmaktadır. Bunlardan birisi de tahtası kapanmış hisse senetleri olmaktadır. SPK bazı şirketleri borsadan men etmektedir. Ve o şirketin hisse senetleri üzerinden alım satım işlemleri yapılamamaktadır. Bu durum karşısında da yatırımcılar o şirketin hisse senedine ulaşamamaktadır. Peki, bir şirketin hisse senetlerinin tahtası neden kapatılabilir?

Öncelikle tahtası kapatılan hisse senetlerinin tahtalarının kapatılmasının değişik sebepleri olabilmektedir. Fakat genel anlamda piyasadan men edilme sebepleri şu şekildedir:

Şirket sahibinin bilerek ve isteyerek şirketi zarara uğratması

Şirketin gelirinin belirli bir düzeyde olmaması ve düzenlilik sağlayamaması

İstikrarlı olmaması

Hisse senetleri için belirlenen tarihlerde işlem gerçekleştirememesi

Kısacası şirketin görevlerini yerine getirememesi ya da getirmemesi nedeni ile borsadan men edilebilmektedir. Bu durum sonucunda da o şirketin hisse senetlerine tahtası kapatılmış hisse senetleri denilmektedir.

Tahtası kapatılan şirketler tekrardan borsada hisse senedi satabilir mi?

Şirketi borsadan men eden SPK olduğundan dolayı eksik ve hatalarını düzelten şirketlerin hisse senedi tekrardan borsada işlem yapabilmektedir. SPK tarafından kapatılmasından 1 ay sonra şirkette 1 an dolayı eksik ve hatalarını düzelten şirketlerin hisse senedi tekrardan borsada işlem yapabilmektedir. SPK tarafından kapatılmasından 1 ay sonra şirkete 1 yıl süre verilir. Eğer şirket gerekli yükümlülükleri yerine getirirse borsada işlem yapmaya devam eder. Fakat şirket gerekli çalışmaları yapmazsa ve hala sorunlar yaşamaya devam ederse SPK tarafından süresiz olarak borsadan men edilebilmektedir.

Bir Cevap Yazın