Petrol Yatırımı Yapanlar Nelere Dikkat Etmelidirler?

Petrol dünya genelinde en çok yatırım yapılan ürünlerden olmuştur. Özellikle forex piyasalarında da büyük yatırımlar yapılmaktadır. Bunun nedeni ise petrol fiyatlarında ani değişimin olmaması nedenidir. Çünkü petrol hemen her alanda hem ham madde olarak kullanılmakta hem de ürün olarak kullanılmaktadır. Ani bir değişimin olması durumunda da dünya genelinde büyük kayıplar yaşanacaktır. Bu durumlar göz önüne alındığı takdirde petrol fiyatlarını etkileyen etmenlerde oldukça kolay tespit edilmektedir. Petrol yatırımı yapanlar nelere dikkat etmelidir sorularının cevapları şu şekildedir:

Büyük şirketlerin yatırım stratejisi

Petrol fiyatlarının etkilenmesinde en önemli etkenlerden birisidir. Çünkü petrol üreten ve ihraç eden ülkelerin, şirketlerin bu alandaki politikaları fiyatların yönünü belirlemektedir. OPEC ülkeleri ve bu ülkelerdeki petrol şirketlerinin stratejileri oldukça önemlidir.

Arz-talep ilişkisi

Petrol yatırımcıları nelere dikkat edilmelidir şeklinde merak edenlerin inceleyebileceği başka bir nokta ise arz talep ilişkisi olmaktadır. Petrol her ne kadar sürekli olarak kullanılsa da bazı dönemlerde daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin kış aylarında petrol ve petrol ürünlerinin fiyatları talep olduğundan dolayı artmaktadır.

Üretimin az olduğu dönemlerde de petrol fiyatları yükselecektir. Petrol talebinin karşılanmaması durumu nedeni ile fiyatlarda yükselme olması söz konusu olacaktır.

Spekülatif etkenler

Petrol yatırımı yapmak isteyenlerin incelemesi gereken başka bir nokta ise spekülatif etkenler olacaktır. Özellikle petrol ile çalışan sanayi ve işletmelerin artması ve petrol ürünlerinin çoğalması da petrol fiyatlarını etkileyecektir. Bu konuda da inceleme yapılması ve o şekilde yatırım yapılması daha avantajlı olacaktır.

Bir Cevap Yazın