Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

Bankalar bilindiği üzere belirli koşullar yerine getirildiğinde faizli uzun vadede geri ödemeli kredi verebiliyorlar.  Ne kadar kredi çekebileceğiniz için de bazı hesaplama yöntemleri var. bu noktada geliriniz yanında başka koşulların da etkili olduğunu belirtmek gerekli.

Bankalar Maaşın Kaç Katı Kredi Veriyor?

Bankalar kredi taksit ödemelerinizi göz önünde bulundurarak toplam kredi hesaplamanızı yaparlar. Yani aylık kredi taksitlerinin maaşınızın %40-60 arasında olup olmamasına bakarlar. Buna göre de kullanılacak olan kredinin hesaplamasını yaparlar. Bundan şu durum da çıkarılabilir. Maaşınızın %60’ı kadarını kredi taksiti varsayarsanız bu miktarı 36 ile çarptığınızda sizin alabileceğiniz toplam kredi miktarına ulaşabilirsiniz.   Bir örnekle; 1600 maaş varsa   bunun önce %60ını hesapladıktan sonra çıkan sonucu 36 ile çarpmanız gerekir.

Bankalar Sadece Maaşa Bakarak mı Kredi Veriyor?

Bankalar sadece gelir miktarına göre değil, kredi notu, geçmişteki bankalarla durum değerlendirmeniz, hali hazırdaki borç durumunuz, başka bankalara yapılan başvurularınızın durumu gibi konuları da dikkate alıyorlar. Örneğin çok fazla borcunuz varsa bu sizin için kredi çekememeniz anlamına da gelebilir. Ama bu konuda kesin bir bilgi söylemek de yanlış olacaktır. Çünkü bankanın o zamanki durumu da belirleyici olabiliyor. Daha basit bir ifadeyle bankanın o dönemde müşteriye ihtiyacı olduğunda da puanlamanız çok kötü değilse kredi alabiliyorsunuz. Bu açıdan beklenmeyen zamanlarda da kredi alma durumuyla karşılaşabiliyorsunuz.

Bir Cevap Yazın