Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir?

Bankalar aralarındaki rekabet nedeni ile her gelir seviyesindeki müşterilere kredi kartı kullanma imkânı sağlamaktadır. Bu durumdan faydalanan birçok müşteri kredi kartı sahibi olmakta ve taksitli alışveriş yapmaktadır. Fakat bankalar her ne kadar tüm müşterilerine kredi kartı kullanma imkânı sunsalar da her müşterinin kart limitini farklı tutmaktadırlar. Bu durumun sebebi ise müşterinin gelir seviyesi ve ödeme imkânı olmaktadır. Peki, bankalar kredi kartı limitini neye göre belirlemektedir?

  • Bankaların kredi kartı limitini belirlemedeki en önemli faktör gelir miktarınızdır. Eğer ki aylık düzenli bir geliriniz varsa ve en az 4 ay sigortalı olarak çalışmışsanız kredi kartı limitiniz yüksek olacaktır. Bankalar kredi ve kredi kartı asgari ödemesinin aylık gelirinizin 2/3’ü kadar kredi kartı limiti sizlere sunmaktadır. Örneği 1500 TL maaşı olan bir müşterinin kredi kartı asgarisi en fazla 1000 TL olurken 3000 TL geliri olan bir müşterinin Kart asgari ödemesi 2000 TL olabilmektedir.
  • Her durumda olduğu gibi bankalar kredi kartı verirken kart limitinizi kredi notunuza göre verecektir. Kredi notunuz düşükse bankaların sizlere vereceği kredi kartı limiti de düşük olacaktır.
  • Kredi kartı limiti neye göre belirlenir şeklinde merak edenlerin dikkat etmesi gereken başka bir husus ise; ekstra kazançların durumudur. Eğer ki kira geliri, aidat geliri vb gibi gelirleriniz varsa ve bu durumu belgeleyebiliyorsanız bankaların sizlere vermiş olduğu kredi kartı limiti biraz daha yüksek olacaktır.

Bir Cevap Yazın