Kredi Dosya Masrafı Geri Alınabilir Mi?

Günümüzde bankadan kredi çekmeyen yok gibidir. Artan mali ihtiyaçlar ve daha lüks yaşama ihtiyacı bankalardan kredi çekme taleplerini artırmıştır. Özellikle son zamanlarda bankaların sunmuş oldukları kampanyalarla da artık hemen herkese hitap eden krediler bulunmaktadır. Fakat bankalar para ile para kazandıkları için kredi verirken dosya masrafı adı altında para almaktadır. Krediye ihtiyacı olan müşteriler de bu duru mu kabul etmektedir. Oysaki dosya masrafları yasal olmamaktadır. Ve durumdan dolayı da kredi dosya masrafları geri alınabilir mi şeklinde sorular son zamanlarda artmaktadır. Dosya masrafları gerekli belgeler olması sonucunda geri alınabilmektedir.

Dosya masrafını geri alırken dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Dosya masraflarını alabilmek için kredi çektiğinizi belgeleyen evrakları temin etmeniz gerekecektir. Bu belgeleri de bankalardan alabilirsiniz. Ayrıca bankalar sizlere sadece son 1 yıl da çekmiş olduğunuz kredilerin belgelerini ücretsiz olarak vermektedir. 1 yıldan daha eski kredi belgelerini ise 70 TL ücret karşılığında vermektedir.
  • Dosya masraflarını almak için mahkemeye başvuracak olursanız bankalar belgeleri kendilerinin iletmesi gerektiğini beyan edecektir. Bu şekilde bir kanun olmadığı halde sizlere bu şekilde bilgi verecektir. Ve belgeleriniz 5-6 ay bekletilme sonucunda mahkemeye gönderilecektir. Çoğu zamanda zaman aşımına uğrayacaktır. Bu konuda belgeleri kendiniz götürmelisiniz.
  • Kredi dosya masraflarını geri alabilir miyim şeklinde sorusu olanların dikkat etmesi gereken bir nokta ise;
  • 1000 TL ye kadar olan alacağınız için İlçe Hakem Heyetine
  • 1000-2000 TL arası alacağınız için İl Hakem Heyetine
  • 2000 ve üzeri alacağınız içinse Tüketici hakem heyetine başvurmanız gerekecektir.

Bir Cevap Yazın