Kısa Vadeli İşlemler Mi Uzun Vadeli İşlemler Mi Yapmalıyım?

Birçok yatırımcı borsada değişik yöntemler uygulayarak kazanç sağlamaktadır. Bu durumda da kısa vadeli mi uzun vadeli mi işlemler yapmalıyım şeklinde sorular hep merak konusu olmuştur. Aslında borsa oynayanın tecrübesine göre verilecek bir cevaptır. Çünkü yıllarını borsa yatırımına ayırmış bir kimse ebetteki kısa yatırım ile de büyük miktarlarda para kazanabilmekte ve kendilerine özgün yatırım planları olmaktadır. Fakat borsa yatırımlarına yeni başlayanlar risklerin az olması nedeni ile uzun vadeli işlemler yapmaktadırlar. Yani kısacası her yatırımcının bilgi ve tecrübesi sonucunda bu soruya cevap vermek gerekmektedir. Kısa vadeli ve uzun vadeli yatırım yapmak isteyen yatırımcıların özelliklerine bakacak olursak;

Kısa vadeli işlemlerde dikkat edilmesi gerekenler:

En fazla 4 lotluk işlem yapmanız avantajlıdır. Çünkü her işlem yaptığınız durum için ayrı ayrı bilgileri kontrol etmeniz gerekecektir.

Risk yani kayıp etme durumunuzda en fazla %10 luk bir miktarı belirlemeniz önemlidir.

Pozisyonları önceden emir ile değil gelişen duruma göre vermelisiniz. Her an piyasanın durumları değişebilmektedir.

Mümkün olduğunca küçük lotlarla işlem yapmalısınız. Çünkü kayıp durumlarında kaybınızı azaltmak için bu son derece önemlidir.

Temel ve teknik analiz konusunda oldukça deneyimli olmanız gerekecektir.

Uzun vadeli işlemlerde dikkat edilmesi gerekenler:

Kısa vadeli işlemler mi uzun vadeli işlemler mi yapmalıyım? Şeklinde düşünenler uzun vadeli işlem yapmak isterlerse en az 4-5 yıl beklemesi gerektiğini bilmelidirler. Bundan dolayı da yatırım yapacak olanlar geleceğe yönelik yatırımlar yapmalıdır. Yani gelecekte hangi hisse senedinin yükseleceğini iyi kestirmelidirler.

Bir Cevap Yazın