Kara Listeye Hangi Durumlarda Düşülür?

Bankalar günümüzde birbirinden değişik kredi ve kredi kartı fırsatı verseler de ödemesini geciktiren müşteriler hakkında cezai işlemler uygulamaktadır. Birçok kullanıcı kredi kartı aidatı ve kredi ödemesini zamanında ödemediği için bankaların yaptırımına maruz kalmaktadır. Bu uygulamaların en sonraki basamağı kara listeye düşme durumudur. Kara listeye düşen müşteri 5 yıl boyunca finanssal durumlarda oldukça zor günler geçirmektedir. Peki, hangi durumlarda kara listeye düşülür? Kara listeye düşme aşamaları nelerdir?

  • Bankalar kullanmış olduğunuz kredi kartlarının aidatını ya da çekmiş olduğunuz kredinin vade ödemesini 1 ay geciktirmeniz durumunda sizleri bilgilendirecektir. Sizler eğer ki diğer ay ödememeniz durumunda banka sizlerin kredi kartınızı engelleyecek ve sizlere ödeme tarihi belirleyecektir. Bu uyarılara dikkate almamanız durumunda ve 3. Ayın sonunda kredi kartı aidatı ya da kredi vade ödemesini gerçekleştirmemeniz durumunda banka sizleri yasal takibe alacaktır. Yasal takip sırasında banka sizlere iletişime geçerek borcunuzu yapılandırma teklifinde bulunacaktır. Siz borcunuzu yapılandırmazsanız ya da yapılandırılan borcunuzu zamanında ödemezseniz banka bu durumda sizlerin durumunu Merkez Bankasına bildirecektir.
  • Merkez Bankası aracılığı ve bankanın avukatı aracılığı ile sizlere ödeme koşulları sunulacaktır. Eğer ki ödeme koşullarını kabul etmezseniz ya da ödeme koşullarını uygulayamazsanız banka avukat aracılığı ile sizlere dava açacak varsa aylık gelirinize el koyacak yoksa da icra yolu ile alacağını alacaktır.
  • Tüm bu durum gerçekleşirken Merkez Bankası aracılığı ile KKB sizlerin adını kara listeye yazacaktır. Kara listede adınız olduğu takdirde 5 yıl boyunca finansal işlemlerinizde bankalar tarafından birçok konuda olumsuz cevap alacaksınız.

Bir Cevap Yazın