Kara Listede Olan Kişiler Kredi Çekebilirler Mi?

Kredi ve kredi kartı kullanımı günümüzde oldukça yaygındır. Mali ihtiyacın her gün artması ve bankaların vermiş olduğu taksit imkânları dolayısı ile birçok banka müşterisi kullanmaktadır. Fakat ödenmeyen kredi kartı aidatı ve kredi taksiti daha sonra sorun teşkil etmekte ve birçok kişi banka ile icralık duruma gelmektedir. İcralık duruma gelindiği taksirde de TKK tarafından müşteriler halk arasında kara liste olarak bilinen Negatif Kredi Notu listesine ismi bulunmaktadır. Bu durum borcunuzu ödeseniz dahi 5 yıl boyunca kayıtlı kalmakta ve 5 yıl süresince birçok finans işlemlerinde karşınıza çıkmaktadır. Peki, kara listede olan kişiler kredi çekebilirler mi? Birçok kişi bunun imkânsız olduğunu belirtse de bankalar her durumda yeni kredi vermek isteyecekler. Kara listede olanların kredi çekebilmesi için yapması gerekenler şu şekildedir:

  • Kara listede isminiz olması durumlarında bankanızla ne kadar aranız kötü olsa da ilk başvuruda bulunmanız gereken yer olacaktır. Her banka müşterisini kaybetmemek adına imkânları genişletebilmektedir. Eğer ki yeni kredi çekmek istiyorsanız bankanıza başvurmanız en mantıklı yöntem olacaktır. İpotek altına verebileceğiniz mülkiyetiniz varsa bankanız sizlere yeni kredi verebilecektir. Ve kredi ödemeniz bitene kadar mülkiyetinize satılamaz belgesi verecektir.
  • Kara Listede olanlar kredi çekebilirler mi sorusunu merak edenlerin yapabileceği başka bir yöntem ise kredi notu yüksek bir kefil bulmaktır. Kefilinizin kredi notu yeksek olması nedeni ile bankanız sizlere yeni kredi imkânı sağlayacaktır.
  • Aylık gelirinizi yükseltmekte kredi çekebilmenin başka bir yoludur. Aylık gelirinizi yükselterek ve gelirinizin yattığı bankaya otomatik ödeme talimatı vererek bankalardan tekrardan kredi çekebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın