Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yatırımcıların hisse senedi alırken yapmış oldukları en büyük hatalardan birisi de adı duyulmuş olan firmaların hisse senetlerini almak olmaktadır. Hal bu ki yatırım yapılırken büyük-küçük şirket ayrımı yapılmadan şirketlerin iç analizinin yapılması gerekmektedir. Çünkü kendi bünyesinde bulunan yabancı kaynaklı parayı karşılamakta zorlanan ve karşılayamayan şirketlerin hisse senetlerinizde kar getirmesi beklenemez. Yine şirket analizi yaparken şirketlerin cari durumları incelenmeli, likide durumlarına göz atılmalı ve son olarak da asit-ters oranları kontrol edilmelidir.

Hisse senedi alırken dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

Kâğıtlardaki hareketlilik:

Hisse senedi alırken nelere dikkat edilmelidir şeklinde merak edenlerin bakması gereken ilk nokta kâğıtlardaki hareketlilik olacaktır. Hareketli kâğıtlarının riskinin büyük olduğu bilinmeli ve risk büyüdükçe getirisinin de artacağı unutulmamalıdır.

Dolar’ın hareketliliği

Hisse senedi alırken doları hareketliliği ihmal edilmemelidir. Çünkü dünya genelinde kullanılan doların herhangi bir hareketlilik yaşaması sonucunda birçok hisse senedi değer kazanmakta ya da kaybetmektedir. Özellikle dolar kurundaki gerilemede en çok bankaların içerisinde bulunan kâğıtların değerlenmesini sağlamaktadır.

Hisse senetleri ne zaman satılır?

Aldığınız hisse senetlerini satmak için en uygun ortamı bulmanız gerekecektir. Aksi halde aşırı bekletilmesi durumunda kar edeceğiniz bir kâğıttan olası bir zarar edersiniz. Bundan dolayı da doların seviyesi ve hareketliliği yakından takip edilmeli ve doların aşırı yükselmesi beklenmeden ilk fırsatta satılmalıdır. Çünkü dolar bazı durumlarda sert direnişlerle karşılaşabilmekte ve aşırı derecede gerileyebilmektedir.

 

Bir Cevap Yazın