Hisse Senedi Alımı ve Piyasa Takibi

Borsa yatırımlarında en çok yatırım yapılan araçlardan birisi de hisse senetleri olmaktadır. Şirketlerin uzun vadeli nakit ihtiyaçlarını karşılamak ve makro ekonomi verilerini güçlendirmek için kendi bünyelerinde barındırmış olduğu kâğıtların yatırımcılara satması durumudur. Yatırımcılar yükseleceğini tahmin ettikleri şirketlerin hisse senedini alarak uzun vadede gelir elde edebilmektedirler. Fakat hisse senedi yatırımı yaparken de yatırımcıları bazı konulara dikkat etmeleri gerekmektedir. Hisse senedi alımında şirketin kendi iç maliyesi, senedi karşılayabilecek mali durumu ve senedin yükselmeye yetecek mali durumu hisse senedi alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Herhangi bir şirketten alınan hisse senedinin piyasa verilerini takip edilmesi kazanç sağlamadaki en önemli faktördür. Borsa bazı durumlarda ani gelişmeler nedeni ile kazandırması muhtemel kâğıtların kaybedilmesine sebebiyet vermektedir. Bundan dolayı da alınan hisse senedi sonrasında ülkedeki ve dünyadaki siyasi ve ekonomik gelişmeler sürekli olarak incelenmeli ve gerekirse alınan hisse senetleri zamanı gelmeden satılmaya çalışılmalıdır. Çünkü önemli gelişmeler sonrasında yükselen bir hisse senedi ani sert düşüşler yaşayabilmektedir.

Hisse senedi alımı ve piyasa takibi konusunda dikkat edilmesi gereken başka bir nokta ise piyasanın hangi durumlarda düşeceği ve hangi durumlarda yükseleceğinin bilinmesidir. Örneğin herhangi bir kâğıt aldınız. Almış olduğunuz kâğıdın hangi durumlar gerçekleştiğinde yükseleceğini ve hangi durumlar gerçekleştiğinde değer kaybedeceğini önceden belirlemeniz gerekecektir. Alımı gerçekleştirdikten sonra da piyasa verileri takip edilerek hisse senedi üzerinde işlemler yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın