Hangi Aralıklarla Borsa İşlemleri Yapılmalıdır?

Borsa işlemlerinin kısıtlı zamanlarda yapılması olumsuz gibi görülebilmektedir. Fakat özellikle borsa yatırımına yeni başlayanlar için bu olumlu bir durumdur. Çünkü saniyeler içerisinde çok sayıda yeni işlemler açılacağı için yeni yatırımcıların tüm olanları takip etmesi oldukça zor bir durumdur.

Borsa işlem saatlerinin sınırlı olması nedeni ile hangi aralıklarla borsa işlemi yapılmalıdır şeklinde yeni yatırımcıların merak ettiği sorular olmaktadır. Öncelikle seans vakitlerinde işlemlerin yapılması zorunludur. Bu süre zarfında gerekli teknik ve temel analizler yapılarak işlemler yapılabilir. Tabii ki işlemleri yapma sıklığını belirlemede bu durum yeterli değildir. Borsada işlem sıklığının belirlenmesini etkileyen faktörler şu şekildedir:

Gelişmeleri sık sık takip etmeniz gerekecektir. Bu durum karşısında da sadece kendi portföyünüzün üzerinde durmanız ve bu şekilde işlem yapmanız mantıklıdır. Yani yatırım yapmış olduğunuz araç piyasa verilerine göre beklentinizi karşılayacak seviyeye hangi zaman diliminde ulaşabilecek ya da ulaşamayacak mı şeklinde bilgileri göz önüne alarak işlem yapmalısınız.

Hangi aralıklarla borsa işlemleri yapılmalıdır şeklinde merak edenlerin dikkat etmesi gereken başka bir nokta ise temel ve teknik analiz bilgilerini iyi öğrenmeleri ve oluşan durumları iyi yorumlamalarına bağlı olmasıdır. Gerekli eğitimi alan bir yatırımcı grafik verilerini iyi analiz edeceği için trendin yönünün hangi zaman aralığında hangi gelişmelerden etkileneceğini tespit edebilecektir. Bundan dolayı da piyasanın gidişatına göre kendi tecrübesine dayanarak işlem yapmalıdır.

Borsa işlemleri yapma sıklığı yatırımcının borsa tecrübesine dayanmaktadır. Tecrübeler doğrultusunda piyasaları analiz etmek ve bu doğrultuda işlem yapmak gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın