Borsada Yatırım Araçları Nelerdir?

Günümüzde internetin artması her alanda olduğu gibi yatırım yapmak isteyenlere de büyük kolaylık sağlamıştır. Özellikle borsada yatırım yapmak isteyen yeni müşterilerin çıkması ve her geçen gün aracı kurumların çoğalması bunun en güzel örneğidir. Hal bu şekilde olunca da yeni başlayan yatırımcılar borsada yatırım araçları nelerdir gibi sorular sorulmaktadır. Borsada işlem yapılabilen yatırım araçları şu şekildedir

Hisse senetleri:

Hisse senetleri para yerine geçen kıymetli evraklardır. Bu evraklar şirketlerin ortaklık durumu olabileceği gibi pey karşılığında sunmuş oldukları para yerine geçerli belgelerdir. Eğer ki hisse senetlerinde işlem yapılmak isteniyorsa uzun vadeli bir yatırım seçilmiş olunacaktır. Yani uzun vadeli yatırım yapmak isteyen yatırımcıların tercihi durumundadır.

Bonolar:

Kısa vadede yatırım yapmak isteyenlerin yatırım araçlarıdır. Kayıtsız şartsız miktarı ödenmesi gereken değerli evraklardır. Kısa vadeli yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar tercih ederler.

Tahvil:

Anonim şirketlerinin ya da devlet tarafından gelir elde etmek amacı ile işleme tabi olan evraklardır. Bu evrakların işleme tabi olabilmesi yani satılabilmesi için sermaye piyasa kurulu tarafından onaylanması gerekmektedir.

Ematiler

En fazla tercih edilen yatırım araçlarıdır. Ematiler borsada işlem yapılan değerli madenlerdir. Altın borsası, petrol borsası gibi borsalar emati içerisinde yer alır.

Türev araçları

Uzun vadeli yatırım yapmak isteyen ve en az riski göze alan yatırımcılar için uygun olan bir yatırım aracıdır.

Borsada en karlı ve bilinen yatırım araçları bu şekilde olmaktadır. Yeni başlayan ve borsada yatırım araçları nelerdir şeklinde merak eden yatırımcılar verilen bilgiler dâhilinde işlemlerini yapabilirler.

Bir Cevap Yazın