Borsada Risksiz Yatırım Yapmak Mümkün mü?

Çoğu kişi riski sevmez ve garanti yatırım peşinde koşar. Hatta insanlar düzenli ve sabit bir maaşı olsun diye didinir durur. Birçok kişi borsanın çok riskli olduğunu düşündüğü için de yatırımını borsada değerlendirmekten çekinir.

Borsa Yatırımı Riskli mi?

Borsa yatırımı altın, emlak vs. gibi yatırımlara göre daha risklidir. Bu herkes tarafından kabul edilebilen bir gerçektir. Ancak borsa kaybedilen büyük paraların sebebi, yatırım aracının kendisi değil yatırımcıdan kaynaklanmaktadır. Gerekli altyapıyı ve stratejiyi oluşturmadan borsada yatırım yapan kişilerin bu yatırım aracından zarar etme ihtimali yüksek olmaktadır.

Borsa Risksiz Yatırım

Borsada risk her zaman vardır. Ancak yatırımcı gerekli tedbirleri alarak, riskleri minimuma düşürebilmektedir.  Detaylı analizler yapılarak, uzun vadede planlama yapılmalıdır. Planınıza sadık kalarak, telaş yapmadan yatırımınızdaki düşüşlerde tedirgin olmadan bekleyebilmelisiniz. Spekülasyonlara itibar etmeyin, sadece kendi analizlerinize güvenin. Analiz yeteneğinizi ne kadar geliştirirseniz risk de o kadar azalacaktır. Verdiğiniz kararları uygularken karar değiştirmekten çekinin. Kararlarınızda istikrarlı olmanız aldığınız riski azaltacaktır. Fiyat ve işlem miktarının aynı anda olduğu anları kovalamak daha az riskli bir borsa işleminin işaretçisidir. Bu anları kovalayarak alış işlemi gerçekleştirmek karlı bir alışverişin sinyallerini vermektedir. Borsada tecrübe edinene kadar büyük miktarlarda yatırım yapmaktan kaçının. Kaybedince üzülmeyeceğiniz küçük denemelerle tecrübe kazanmaya çalışın. Bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece borsa sizin için riskli bir yatırım olmayacaktır.

Bir Cevap Yazın