Borsada Manipülasyon Nasıl Yapılır?

Borsa yatırımcılarının sıklıkla kullanmış olduğu terimlerden birisi de manipülasyon kelimesidir. Bu kelimenin karşılığı dolandırıcılık şeklindedir. Özellikle spekülasyon terimi ile karışmakta fakat spekülasyon ile aynı değildir. Manipülasyon olmayan ve yalancılık yaparak yatırımcıların işlemlerine müdahale etmek şeklinde olurken spekülasyon borsadaki durumu değerlendiren kişinin yatırımcılara fikrini beyan etmesi şeklindedir.

Manipülasyon tüm borsalarda yasaklanmasına rağmen hala yapılmaktadır. Manipülasyon yapan kişinin çok iyi derecede borsa bilgisinin olması gerekmemektedir. İyi konuşma ve ikna etme kabiliyeti olan kişiler özellikle borsada yatırıma yeni başlayanlara yapmaktadır. Peki, borsada manipülasyon nasıl yapılır?

Manipülasyon iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

Asılsız söylemlerle yatırımcıları kandırmak şeklinde yapılmaktadır. Alınmayacak hisse senedini aldırarak ya da pozisyon gereği satılmayacak hisse senedini sattırmak sureti ile üçüncü kişiye gelir sağlama yolu ile gerçekleşmektedir.

Borsada arz talep ilişkisi bulunmaktadır. Bu dengenin sağlanması borsa yatırımcıları için oldukça önemlidir. İşte manipülasyon yapanlar arz talebi oldukça fazla iken borsanın düzenini bozmak için büyük miktarlarda vade gelmediği halde hisse senetlerini satarak borsanın dengesini bozmaya çalışan kimselerdir. Tabii ki her satış yapan yatırımcının bu amaçla işlem yaptığı da söylenemez.

Manipülasyonu önlemek için neler yapılabilir?

Manipülasyon ne şekilde yapılır diye merak edenlerin ikinci olarak merak ettiği konu ise bu manipülasyonların nasıl önleneceği durumudur. Yapılacak birkaç işlem ile bu durum önlenebilir.

Borsada işlem yapılan hesapları denetlemek ve vekâleten yürütülen hesapları incelemek. Başkasının ismi ile açılan hesaplar varsa bu durum tespit edilmeli ve kapatılmalıdır.

Yatırımcılara ulaşan manipülasyon emirleri ses kaydı ile tutulması ve bildirilmelidir.

Yatırımcılar kesinlikle bu şekilde bilgi veren kimselerin fikirlerini önemsememelidir. Böyle bir durumla karşılaşmaları haline SPK ya bilgi vermelidirler.

Bir Cevap Yazın