Borsa Alım-Satım Teknikleri Nelerdir?

Borsa yatırımı yapanların borsa görüşleri ve piyasayı okuma teknikleri farklı olduğundan dolayı her yatırımcının kendine göre bir işlem yapma tekniği bulunmaktadır. Yatırımcılar kendi bilgi ve deneyimlerini kullanarak işlem yaptıkları için çok değişik teknik ve yatırım stratejileri vardır. Ve her strateji ile de kazanmak mümkün olmaktadır. Fakat işlem yaparken portföy durumlarına göre değil de yatırımcıların kendi bilgi ve deneyimlerine göre yapması oldukça kazançlı olacaktır. Borsada alım-satıp teknikleri nelerdir şeklinde merak eden yatırımcılara genel anlamda 3 tekniğin olduğunu söyleyebiliriz. Elbette ki bu tekniklerde kendi arasında değişik uygulamaları içerecektir. Fakat genel anlamda 3 yatırım tekniğinin olduğunu belirtebiliriz. Bu teknikler şu şekilde olmaktadır:

Kısa vadeli yatırım tekniği:

Borsa sürekli sabit kalmamaktadır. Bu durumu değerlendirmek isteyen yatırımcıların kullanmış olduğu tekniklerin birisi de kısa vadeli yatırım tekniğidir. Oldukça riskli olan bu teknik kısa sürede ciddi kazanç sağlamak isteyenlerin kullanacağı tekniktir. Fakat bu tekniği kullanmak isteyenler borsa yatırımı konusunda uzman olması gerekmektedir. Çünkü kısa vadede piyasalardaki dalgalanmalar oldukça yüksek olmaktadır.

Uzun vadeli yatırım tekniği

Borsa alım satım teknikleri nelerdir şeklinde merak eden yatırımcıların incelemesi gereken bir başka teknik ise uzun vadeli yatırım tekniğidir. Özellikle yeni başlayanların uygulaması gereken tekniktir. Alınan hisse senedinin uzun vade sonrasında değerleneceği bilinmektedir. Fakat hisse senedini aldıktan sonra kontrol edilmeli gerekiyorsa miktarı artırılmalıdır.

Konjöktür yatırım tekniği

Piyasalar sürekli artan ya da azalan bir yapıya sahip değildir. Yükselen bir değer olumsuz bir haber nedeni ile düşebilir. Yatırımcılar düşen hisse senetlerini düşük seviyede alarak olumsuzluğun geçmesi sonrasında ve hisse senedinin değerinin yükselmesi durumunda satarak kazanç elde edebilirler.

Bir Cevap Yazın