Bono Çeşitleri Nelerdir?

Bonolar kıymetli evraklar arasında yer almaktadır. Borsa ve forex işlemlerinde en fazla tercih edilen ve riski en az olan evraklardır. Çünkü bonolar vadeli getirisi yüksek olan ve oldukça risksiz yatırım araçlardır. Şirketler ya da devlet tarafından verilen bonoların mantığı bono sahibine kredi verme durumudur. Yani bankadan kredi çekince bankaya faiz tutarı ödeniyorsa bonoyu kullanan şirket ya da kamu kurumu da bonoyu satın alan kişiye faiz ödemektedir. Şirketlerin nakit ihtiyaçlarını karşılamak için yapmış olduğu bir uygulamadır. 2 -12 ay arası vade ödemesi bulunmaktadır.

Özellikle borsa yatırımcıları Bono alanında işlem yapmaktadır. Kazançlarını garantiye almak için birçok yatırımcı da bono kullanmaktadır. Birçok yeni yatırımcı da bono çeşitlerini merak etmekte ve bono çeşitleri nelerdir şeklinde soruları araştırmaktadırlar.

Bono çeşitleri:

Hazine Bonosu: devletin iç borçlanmaya gitmek istediği zaman Merkez Bankası tarafından çıkartılır. TL ya da döviz cinsinde olabilmektedir.

Altın ve gümüş bonoları:

Borsa üyesi bankalar ve değerli madenlerle işlem yapan kurumlar tarafından yapılan işlemlerdir. Bu bonolar aracı kurum tarafından kırdırma kesintileri yapılarak yatırım yapmak isteyenlere verilen bonolardır. Yatırımcılar destek alarak bu yatırımları yapabilirler.

Bankaların Bonoları:

Bono çeşitleri nelerdir şeklinde merak eden yatırımcıların bakması gereken bir başka bono ise bankaların vermiş olduğu bonolardır. Bankalar SPK tarafından onay almaları sonucunda halka açılmak ve ihtiyaç duydukları maddiyatı karşılamak için yaptıkları bonolardır. Bankalar gerekli faizi hesaplayarak halka sunarlar ve yıl sonunda hesap yapılarak para faizi ile birlikte bono sahibine verilir.

Bir Cevap Yazın