Açığa Satış İşlemi Nasıl Yapılır?

Borsa yatırımcılarının en fazla kullanmış olduğu tekniklerden birisidir. Açığa satış işlemlerini kullanarak birçok kişi yatırım yapmakta ve kazanç sağlamaktadır. Aracı kurumun yatırımcıya sunmuş olduğu imkânlar kullanılarak borsadaki dalgalanmaları görebilirsiniz. Açığa satış işlemi; değeri düşecek olan ürünü yüksek fiyattan satıp düşük fiyattan tekrardan almanızı sağlayan bir sistemdir. Peki, açığa satış işlemleri yapabilmek için neler gereklidir? Açığa satış işlemleri nasıl yapılır?

Açığa satış işlemleri için neler gereklidir?

Öncelikle aracı kurumun bu konuda SPK’dan onay alması gerekmektedir. Aracı kurumunuz eğer ki bu konuda onaylı değilse bu işlemlerden faydalanamazsınız.

Aracı kurum ile sözleşmenizde bu maddenin olması gerekmektedir.

Açığa satış işlemleri hisse senetleri ile gerçekleştiğinden dolayı satılan hisse senedini şirketinde çalışan bir kimse bu işlemleri gerçekleştiremez. Aynı şekilde bu durumdan çalışanın ailesi de faydalanamaz.

Bu gibi durumlar göz önüne alınarak açığa satış işlemleri gerçekleştirebilir ve hisse senetlerinin değerinin düşerken bile kazanç sağlayabilirsiniz.

Açığa satış işlemleri nasıl gerçekleşir?

Açığa satış işlemleri; değeri yüksek olan kurun değerinin düşeceğini görmeniz sonucunda onu aracı kurumunuz vasıtası ile satmak ve daha sonra değeri düşen hisse senetlerini alma şeklindedir. Yani değeri düşük olan hisse senetlerini düşük seviyeden alıp yüksek seviyeden satmak şeklinde gerçekleşmektedir.

Almış olduğunuz hisse senedinin 1 lotu 5 TL şeklinde olsun ve 50 lotluk işlem açtığınızda açığa satış işlemini gerçekleştirirken eğer ki lot değeri 5 ten küçük olursa kar edersiniz 5 ten büyük olursa zarar edersiniz. Açığa satış işlemi nasıl gerçekleşir şeklinde merak edenler bu işlemi yaparken özellikle mali durumu bozuk olan şirketin tüm özellikleri ile araştırması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın